• کدام اقوام در کرج و استان البرز زندگی می‌کنند؟ 

  یکی از سوالات بسیار مهم در خصوص وضعیت جمعیت شناختی کرج این است که چند قوم در این منطقه زندگی می‌کنند؟ به طور کلی باید دقت داشته باشید که مردم این منطقه به چند دسته و قوم مختلف تقسیم‌بندی می‌شوند. فارس‌ها اولین دسته از اقوامی هستند که در این منطقه زندگی می‌کنند. دسته دیگری از اقوام، افرادی هستند که با گویش کرجی در این منطقه صحبت می‌کنند. گویش کرجی همان فارسی است که ریشه‌هایی در مازندرانی نیز دارد و با فارسی سلیسی که در حال حاضر برای مثال در شهر تهران به آن زبان صحبت می‌شود کمی متفاوت است. 

  از طرف دیگر قوم بسیار مهم دیگری که در کرج زندگی می‌کنند قوم تاتی طالقانی است. شما می‌توانید تعداد زیادی از مردم این شهر را مشاهده کنید که تات هستند که این تات‌ها به دو دسته تات‌های عادی و تات‌های طالقان تقسیم‌بندی می‌شوند. فراموش نکنید که مردمی از قوم طبری طالقانی نیز در این شهر زندگی می‌کنند که اتفاقا تعداد آنها چندان کم نیست. دسته دیگری از اقوام که در استان البرز و شهر کرج زندگی می‌کنند اقوام ولاترویی هستند. 

  در نهایت باید دقت داشته باشید که دسته بزرگی از اقوامی که در حال حاضر در شهر کرج زندگی می‌کنند ترک‌های آذربایجانی هستند. این دسته از ترک‌ها نیز بخش عمده‌ای از مردم کرج را تشکیل می‌دهند. یکی از نکات بسیار مهمی که باید درباره مردم شهر کرج بدانید این است که آنها بیشترین میزان تنوع قومی را در منطقه دارند. با این وجود مردم این این شهر به بهترین شکل ممکن در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند و معمولا مشکل خاصی نیز باهم ندارند. همین عامل نیز باعث می‌شود تا زندگی آنها در کنار یکدیگر به یک تجربه جذاب برای آنها تبدیل شود. 

  طی پژوهشی که به سفارش شورای فرهنگ عمومی در سال ۱۳۹۹ انجام شد، بر اساس یک بررسی میدانی و یک جامعهٔ آماری از میان ساکنان ۲۸۸ شهر و حدود ۱۴۰۰ روستای سراسر کشور، درصد اقوامی که در این نظر سنجی نمونه‌گیری شد در کرج به قرار زیر بود:

  53 درصد فارس
  30 درصد آذری
  7/2 درصد کرد
  5درصد گیلک
  4/1 درصد لر
  نزدیک یک درصد عرب و 3دهم درصد سایر قومیت ها

  تقسیم‌بندی جمعیت در کرج و حومه این شهر 

  نکته مهم دیگری که در خصوص وضعیت جمعیت شناختی کرج باید به آن دقت داشت مسئله تقسیم‌بندی جمعیت در این شهر و شهرها و روستاهای اطراف آن است. به طور کلی باید دقت داشته باشید که خود شهر کرج بیشترین میزان جمعیت را در این منطقه دارد که جمعیت آن به 1.7 میلیون نفر می‌رسد. در جایگاه بعدی شهر فردیس قرار دارد که این شهر نیز یکی از شلوغ‌ترین شهرهای کرج به شمار می‌آید و جمعیتی بالغ بر 190 هزار نفر دارد. نکته مهمی که باید درباره این شهر بدانید این است که این شهر بعد از کرج در جایگاه دوم شلوغ‌ترین شهرهای استان البرز قرار دارد و از نظر جمعیتی در جایگاه دوم است. 

  نظر آباد سومین شهر پرجمعیت در اطراف کرج به شمار می‌آید که دارای جمعیتی بالغ بر 121 هزار نفر است. این شهر نیز یکی از پرطرفدارترین شهرهای استان کرج به شمار می‌آید. از طرف دیگر شهرستان ساوجبلاغ بعد از شهر کرج در این منطقه بیشترین میزان جمعیت را دارد. جمعیت این شهرستان به 57,750 نفر می‌رسد که پرجمعیت‌ترین شهرستان در استان البرز و شهر کرج به شمار می‌آید. 

  جایگاه‌های بعدی از نظر جمعیت نیز به ترتیب مربوط به شهرستان‌های چهار باغ با جمعیت 50 هزار نفر، اشتهارد با جمعیت 30 هزار نفر و در نهایت طالقان با جمعیت 5.7 هزار نفری هستند. کرج به عنوان نزدیکترین شهر به پایتخت از بهترین و بیشترین امکانات برخوردار است و همچنین از پرجمعیت ترین شهرهای ایران محسوب می شود که بسیار مهاجر پذیر است. در سال 1400 حدود ۹۳ هزار نفر به این استان مهاجرت کرده اند که عمدتا افرادی هستند که مهاجرت آن ها به دلیل فرصت های شغلی که در این استان وجود دارد و وجود برندهای بزرگ کشور و فضای کسب و کار، بوده است.

اشتراک گذاری