•  

  استان البرز سی و یکمین و جوانترین استان‌ ایران است. کرج با جمعیتی بالغ بر یک میلیون و 592 هزار نفر پنجمین شهر پرجمعیت ایران پس از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان و تبریز است. استان البرز از شمال با استان مازندران، از جنوب با استان مرکزی، از شرق با استان تهران و از غرب با استان قزوین همجوار و دارای ۶ شهرستان، ۱۶ شهر، ۱۱ بخش، ۲۵۵ دهستان و ۳۵۴ روستا و مساحت حدود ۵.۸۰۰ کیلومتر مربع و تراکم جمعیتی ۴۶۶ نفر در هر کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۲.۵۰۰.۰۰۰ نفر معادل ۳.۱٪ از جمعیت کشور است.
  نزدیکی جغرافیائی استان البرز با پایتخت و استقرار قسمت قابل توجهی از صنایع کشور بخصوص صنایع استراتژیک و بزرگ در این استان، در کنار واقع بودن در شاهراه های ارتباطی کشور سبب شده است که البرز پس از تهران مهاجر پذیر استان ایران باشد. بدین صورت برای فعالان اقتصادی بهره گیری از نیروی کار جوان و پر انگیزه در کنار دیگر مزیت‌های استان از دلایل اشتیاق فعالان اقتصادی به سرمایه گذاری در این استان می باشد.
  استان البرز و شهر کرج در اقتصاد ایران به عنوان یک استان راهبردی شناخته می‌شود؛ قرار گرفتن در مسیر 14 استان کشور، همجواری با پایتخت، تراکم جمعیتی بالا و ارتباط نزدیک با یک بازار حدوداً 20 میلیون نفری و استقرار بخش زیادی از صنایع مهم و برندهای ملی در این استان از جمله شاخص‌هایی است که گویای این وضعیت استراتژیک است.
  این وضعیت موجب شده در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زیادی برای حضور در این استان و بهره‌مندی از 250 فرصت سرمایه‌گذاری شناخته شده در البرز ابراز تمایل کنند، تمایلی که در صورت فراهم بودن شرایط می‌تواند بالفعل شود.

    
  شهر کرج و استان البرز میزبان شهرک‌ها و واحدهای صنعتی بسیاری است که این استان را به یکی از مهم‌ترین قطب‌های تولیدی و صنعتی کشور تبدیل کرده است. از بزرگ‌ترین شهرک‌های صنعتی این استان می‌توان به شهرک صنعتی اشتهارد اشاره کرد که دارای 525 واحد صنعتی است. همچنین این استان میزبان شرکت‌ها و برندهای مختلفی است که به کسب و کارها در این استان رونق زیادی بخشیده‌اند.
  در بخش کشاورزی استان سالیانه یک میلیون و 900 هزار تن محصولات کشاورزی و باغی تولید می‌شود و این استان رتبه دوم تولید گندم، جو و پنبه و رتبه اول تولید گوجه فرنگی را دارد. همچنین رتبه اول بالاترین متوسط تولید در واحد سطح به این استان اختصاص دارد. در حقیقت وجود شرایط اقلیمی مناسب مانند خاک حاصلخیز و آب‌های زیرزمینی مطلوب، شرایط کشاورزی این استان را بسیار بهتر کرده است. سایر محصولات کشاورزی این استان شامل خربزه، هلو، گل لاله و توت فرنگی است. همچنین پرورش دام و طیور در این استان رونق زیادی دارد.
  گفتنی است که در سال 1398 سهم اشتغال بخش کشاورزی استان البرز 3.8 درصد بوده است. در حقیقت علاوه بر کشاورزی و دامداری، صنایع دیگری در این بخش قرار می‌گیرند که شامل صنایع تبدیلی کشاورزی هستند و بخشی از سهم اشتغال را به خود اختصاص داده‌اند. این صنایع شامل بسته بندی محصولات مانند گل و گیاه، تولید آرد یا محصولات آردی و... است.


  در بخش صنعت و معدن استان البرز میزبان شهرک های صنعتی بسیاری است. از جمله این شهرک‌ها می‌توان به شهرک صنعتی سیمین دشت، هشتگرد، بهارستان، سپهر، نظرآباد، کوثر، رضوانیه، زیبادشت، سردرآباد و نور اشاره کرد. گفتنی است که در سال 1398 سهم اشتغال بخش صنعت و معدن این استان 40.9 درصد بوده است.
  معادن زغال سنگ، شن و ماسه از غنی‌ترین معادن این استان به شمار می‌روند؛ به‌طوری‌که 85 درصد معادن استان البرز را شن و ماسه تشکیل می‌دهند. همچنین قدیمی‌ترین معدن زغال سنگ ایران در این استان قرار دارد.
  با توجه به آنکه شهر کرج یکی از پرجمعیت‌ترین شهرهای ایران است، مشاغل خدماتی در آن رونق زیادی دارد؛ به‌طوری‌که بخش خدمات استان البرز رتبه چهارم را در بین سایر استان‌های کشور دارد. همچنین در این شهر جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد. از پردرآمدترین مشاغل بخش خدمات این استان می‌توان به فعالیت‌های حمل‌ونقل و انبارداری اشاره کرد. همچنین کار خانگی، تدریس و برگزاری دوره های آموزشی و ساخت صنایع دستی مانند تولید مصنوعات چوبی در این استان طرفدار زیادی دارد. گفتنی است که سهم اشتغال بخش خدمات در این استان 55.3 درصد است.

  یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین شرکت‌های حوزه صنایع غذایی و ماکارون بزرگ‌ترین صادرکننده انواع ماکارونی در نزدیکی کرج است. که بالاترین ذخیره‌سازی غلات و تولید آرد به‌صورت یکجا در کشور مربوط به این کارخانه است.
  همچنین یک کارخانه تولید چای در نزدیکی کرج است. این کارخانه چای بزرگ‌ترین کارخانه تولید چای در خاورمیانه محسوب می‌شود. 
  یکی از بزرگ‌ترین و قدیمی‌ترین تولیدکننده سموم کشاورزی در کشور که در سال 1300 فعالیت خود را آغاز کرده در نزدیکی کرج است و هم اکنون این مجتمع شیمیایی 9 محصول مختلف دفع آفت را تولید می‌کند
  در کنار محصولات صنعتی، کارخانه های تولید کننده مواد غذایی هچون رب، تن‌ماهی، انواع سس و... در نزدیکی کرج حضور دارند که بارها توانسته اند به عنوان کارخانه‌های برگزیده کشوری انتخاب شوند.

  گروه صنعتی مادیران یکی از بزرگ‌ترین و معتبر‌ترین شرکت‌های تولید محصولات در حوزه IT  که در سال 1343 تأسیس شده نیز در کرج است. مادیران شرکت‌های زیرمجموعه مختلفی مانند تی سی ال، ایکس ویژن، اکسل و کی سبز دارد. همچنین شرکت صنایع ماشین‌های اداری ایران، صنایع پلاستیک مادیران و فروشگاه‌های زنجیره‌ای مادیران از شرکت‌های اصلی مادیران محسوب می‌شوند.
  گروه صنعتی ماموت تنها تولیدکننده تریلر، کانکس در خاورمیانه است. یکی از مهم‌ترین افتخارات این گروه صنعتی، دریافت نمایندگی فروش و خدمات پس از فروش محصولات اسکانیا در کشور است که منجر به گسترش حوزه فعالیت ماموت به تجارت خودرویی شده است. حضور این کارخانه در نزدیکی کرج‌، به اهمیت این استان افزوده است.
  به‌طوری‌ باید اشاره کنیم که 525 واحد صنعتی و 85 درصد معادن شن و ماسه کشور در کنار شهر کرج قرار دارد.

  صنایع دستی یکی از مولفه هایی است که در هر منطقه ای از کشور تفاوت های آداب و رسوم و فرهنگ مردمان آن منطقه را نمایان می کند چراکه هر خطه از این سرزمین پهناور دارای فرهنگ و آداب و رسوم خاصی است.
  البرز یکی از مناطقی می باشد که به علت مهاجرت اقوام مختلفی از اقصی نقاط کشور به این استان در زمینه صنایع دستی از تنوع بسیار بالایی برخوردار است و این مشخصه برتری برای این استان به شمار می رود.
  در میان رشته های صنایع دستی در استان البرز صنایع چوبی و گلیم بافی از جمله رشته های قدیمی و بومی این منطقه بوده و تاریخچه ای دیرینه در روستاها و شهرهای البرز به خود اختصاص داده است. گلدان سازی و کوزه سازی نیز از جمله مهم ترین صنایع دستی شهر کرج به شمار می رود و تولیدشان در اکثر شهر های کرج رایج است 
  سنگ تراشی، گلیم بافی، شیشه گری، منبت کاری، گلدان سازی، سفالگری، کوزه سازی، سوزن دوزی، مصنوعات چرمی، سازهای سنتی، معرق چوب، آهنگری از جمله صنایع کوچک دستی است که در استان البرز رواج دارد و با توجه به قابلیت بالای این صنایع در رشد، میتوانند مورد خوبی برای سرمایه گذاری باشند
  استان البرز در اقتصاد ایران به عنوان یک استان استراتژیک شناخته می‌شود؛ قرار گرفتن در مسیر 14 استان کشور، همجواری با پایتخت، تراکم جمعیتی بالا و ارتباط نزدیک با یک بازار حدوداً 20 میلیون نفری و استقرار بخش زیادی از صنایع مهم و برندهای ملی در این استان از جمله شاخص‌هایی است که گویای این وضعیت استراتژیک است. 
  این وضعیت موجب شده در سال‌های اخیر سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی زیادی برای حضور در این استان و بهره‌مندی از 250 فرصت سرمایه‌گذاری شناخته شده در البرز ابراز تمایل کنند، تمایلی که در صورت فراهم بودن شرایط می‌تواند بالفعل شود.
  مزیت و قابلیت های اقتصادی استان عبارتند از:
   1- نزديكی به جمعيت و دسترسی آسان به امكانات آموزشی، بهداشتی، درمانی، نيروی انسانی متخصص
   2- داشتن شرایط اقلیمی ممتاز و حاصلخیز بودن بیش از ۷۰٪ اراضی استان جهت کشاورزی و دامپروری
  3- استقرار صنايع راهبردی و بزرگ
  4- وجود جاذبه‌های گردشگري طبيعی و منحصر به فرد
  5- وجود مشاورين قوی و مطمئن – شركتهای خارجی و بين المللی
  6- واقع شدن در شاهراه‌های ارتباطی كشور
  7- سهل الوصول بودن دسترسی به فرودگاه‌های داخلی و  بين المللی: امام خمينی، مهرآباد، پيام ، فرودگاه خصوصی آزادی
  8- وجود 13 شهرک صنعتی و 3500 واحد صنعتی در استان البرز 
  9- دسترسی به جمعيت ساكن در تهران و تامين امنيت سرمايه گذاری از نظر جمعيت مصرف كننده
  10- وجود بستر مناسب جهت ايجاد قطب سوم خودروسازی كشور در شهرهاي نظرآباد و اشتهارد
  11- تشكيل دانشگاه‌های: جامع البرز، دانشگاه علوم پزشكی، دانشگاه محيط زيست در آينده نزديک
  12- وجود پارک فناوری در استان البرز
  13- وجود منطقه ويژه اقتصادی پيام و فرودگاه بين المللي پيام در اين استان و نقش آن در صادرات محصولات توليدی به ساير كشورها
  14- وجود مراكز تحقيقاتی پزشكی هسته‌اي در كرج و فعاليت آن در زمينه پزشكی و كشاورزی هسته‌ای
  15- وجود مراكز تحقيقاتی و پژوهشی فراوان در استان البرز در زمينه بايوتكنولوژی و نانو
  16- قابليت قطب علمي شدن استان البرز در زمينه بايوتكنولوژی و نانو

  نهایتا با توجه به ظرفیت عظیم کرج و استان البرز در زمینه،های مختلف اقتصادی، توجه ویژه به این استان میتواند نتایج درخشانی به دنبال داشته باشد و این استان را به استان نمونه کشوری در زمینه اقتصادی تبدیل کند
   

 • کرج به‌عنوان چهارمین شهر پرجمعیت ایران، بخش زیادی از نیروهای کار جوان و متخصص را به خود جلب کرده است. نزدیکی به پایتخت و چندین شهر بزرگ دیگر، نزدیکی به منطقه آزاد پیام، داشتن خاک مناسب کشاورزی، وجود برخی از بزرگ‌ترین صنایع در اطراف آن و چندین مزیت دیگر باعث شده که نیاز به نیروی کار در این بخش از کشور بسیار زیاد باشد. 


  مهم‌ترین فرصت‌های شغلی در کرج

  ۱. کشاورزی
  استان البرز با بالاترین میزان برداشت نسبت به سطح تحت کشت در تمام کشور، بالاترین تولید محصول را دارد و این موضوع یک از مشخصه‌های این استان است. سالانه بیش از یک میلیون و ۹۰۰ هزار تن محصولات مختلف کشاورزی در این استان تولید می‌شود که بخشی از سبد غذایی جامعه را پوشش می‌دهد. همین موضوع باعث شده در مرکز استان یعنی کلان‌شهر کرج، موقعیت‌های شغلی بسیار مناسبی با توجه به این ظرفیت ایجاد شود و بخشی از بازار کار و نیروهای انسانی، به شغل‌های کشاورزی و تمام کارهای وابسته به آن گرایش پیدا کنند.


  ۲. صنایع مختلف
  شهرک صنعتی اشتهارد با داشتن ۵۲۵ واحد صنعتی فعال و البته برخورداری از معافیت مالیاتی و حقوق گمرکی، همواره یکی از بهترین مناطق صنعتی برای سرمایه‌گذاری بوده است.
  در نزدیکی شهر کرج، چندین منطقه صنعتی هم‌چون منطقه صنعتی رضوانیه، زیبادشت، سردرآباد و نور نیز وجود دارند که هر کدام از آن‌ها دارای چند واحد فعال صنعتی بوده و یا در حال گذراندن دوره پژوهشی برای تبدیل‌شدن به یکی از مناطق صنعتی هستند. مهم‌ترین محصولات در بخش صنعتی کرج شامل مصالح ساختمانی هم‌چون کاشی، سرامیک، سیمان و بتن است. بزرگ‌ترین کارخانه سیمان خاورمیانه یعنی آبیک یا نظرآباد نیز در این استان قرار دارد.

   

  ۳. معادن
  کرج به‌عنوان مرکز استان البرز، یکی از شهرهای بسیار غنی ایران در رابطه با معادن است. در رشته‌کوه‌های البرز برخی از مهم‌ترین مواد معدنی کشور وجود دارند که تعدادی از آن‌ها مختص همین منطقه بوده و در هیچ‌جای دیگری مشابه آن را نمی‌بینیم. مهم‌ترین معادن این بخش از کشور، معدن زغال‌سنگ، معدن شن و ماسه است. قدیمی‌ترین معدن زغال‌سنگ ایران یعنی معدن گاجره نیز در این استان واقع شده است.

   

  ۴. خدمات و گردشگری
  شهر کرج با داشتن بیش از ۲ میلیون جمعیت، ظرفیت بسیار خوبی برای انواع شغل‌های خدماتی دارد. هرچند با داشتن برخی از بهترین و جذاب‌ترین جاذبه‌های گردشگری، این شهر می‌توانست بکی از توریست‌پذیرترین شهرهای ایران باشد؛ اما به دلیل عدم توجه به این حوزه، اشتغال‌زایی مناسبی در بخش گردشگری صورت نگرفته است. آبشار هفت‌چشمه، دشت لاله کندر، آبشار خور، غار یخ‌مراد، روستای آتش‌گاه و ده‌ها جاذبه گردشگری دیگر در این استان و البته این شهر وجود دارند که قابلیت جذب مسافران زیادی خواهند داشت.

  یکی مهم‌ترین جاذبه‌های گردشگری این شهر، جاده چالوس است که از وسط کرج آغاز می‌شود و مهم‌ترین راه ارتباطی به سمت شمال کشور است. به همین خاطر و با توجه به این ظرفیت مستعد شهر کرج، بخش خدماتی این کلان‌شهر را می‌توان یکی از بهترین حوزه‌های کاری نامید.

اشتراک گذاری