•  

  شهر کرج که در زمان قاجار یک روستای کوچک بود، امروز متشکل از 11 منطقه است که عبارت است از:
  منطقه۱: عظیمیه، اسلام‌آباد
  منطقه۲: اصفهانی‌ها، قلمستان، مصباح، ترک آباد، ساسانی، شهرک بنفشه، شهرک استاندارد، شیخ آباد، نوروز آباد، حسین آباد راه آهن، شهرک ذوب آهن، آسیاب برجی
  منطقه۳: مهرشهر
  منطقه ۴: حسین‌آباد، فاز۴ مهرشهر
  منطقه۵: حصارک پایین، گلشهر، دهقان ویلا
  منطقه۶: حصارک بالا، شاهین ویلا
  منطقه۷: گوهردشت، باغستان
  منطقه۸: کوی کارمندان شمالی، عظیمیه، حسن‌آباد، جهانشهر، حاجی‌آباد
  منطقه۹: کوی کارمندان جنوبی، مهرویلا
  منطقه۱۰: شهرک جهان‌نما، کلاک، خلج آباد حصار
  طبق آمارها محله‌های عظیمیه و مهرشهر به دلیل بافت شهری، قدمت و آب‌وهوای بهتر، محله‌های گران قیمت شهر کرج به حساب‌ می‌آیند. از دیگر مناطق گران قیمت‌ یا به اصطلاح بالاشهر کرج، می توان به جهانشهر و گوهردشت اشاره کرد.
  جهانشهر: یکی از مناطق اداری و تجاری شهر کرج است که در نزدیکی اتوبان کرج- تهران قرار دارد. میدان معدنی، ماهان غربی، بلوار بهارستان و پاییزان غربی جزو گران قیمت ترین خیابان های جهانشهر می باشند.
  عظیمیه: یکی از مناطق گران و بالا شهر کرج است که به لحاظ منطقه ایی در کوهپایه واقع شده است.
  آپارتمان های بزرگ و پنت هاوس در عظیمیه بسیار دیده می شود.
  خیابان های مهم منطقه عظیمیه عبارتند از: خیابانهای میخک، گلستان، تختی، فرشته و ... جزو خیابان های بسیار خوب عظیمیه به شمار می روند.
  شهر کرج امروزه ۶ موزه مهم دارد که شامل موزه تندیس، موزه شهدای کرج، موزه اسناد و نسخ و مردم‌شناسی، موزه جانور شناسی جلال افشار، کاخ موزه سلیمانیه، موزه تاریخ طبیعی و تنوع زیستی کرج هستند.
  کرج همچنین ۵ سینمای فعال دارد که امکانات مناسبی در اختیار علاقه‌مندان به هنر قرار می دهند. ۴ مورد از سینماهای کرج که امکانات قابل قبول و پیشرفته ای دارند بعد از انقلاب ساخته شده اند.

  مطالب منتشر شده کرج امروز
 • کلان‌شهر کرج از زمان قاجار، پل ارتباطی و گلوگاه بسیار مهمی در مسیر عبوری از تهران به قزوین و شهرهای استان مازندران بوده است. همچنین بعد از انقلاب اسلامی و در طی سه دهه گذشته با ایجاد شبکه راه‌های جدید و احداث آزادراه‌هایی مهم در کنار کرج، بر اهمیت این شهر در مسیر ارتباطی تهران به غرب کشور و در ادامه به سمت کشورهای اروپایی افزوده شده است.
  مهم‌ترین راه‌های ارتباطی کرج عبارت‌اند از:

  • آزادراه تهران-کرج- قزوین: طول ۱۵۹ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج-هشتگرد: طول ۳۸ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج-چالوس: طول ۱۶۱ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج-شهریار: طول ۱۸ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج-بوئین زهرا: طول ۹۸ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج-رباط کریم: طول ۴۰ کیلومتر
  • راه آسفالته کرج- گاجره-دیزین- شمشک: طول ۸۲، ۸۸ و ۱۰۳ کیلومتر

  در کنار مسیرهای جاده‌ای و بزرگراه‌ها‌، از سال 1377 فعالیت روزانه قطارسریع السیر از کرج به تهران (ایستگاه گلشهر به ایستگاه صادقیه در تهران) آغاز شد و در ادامه این مسیر، در سال 1398 فعالیت ایستگاه شهرجدید هشتگرد تا گلشهر و سپس تهران آغاز گردید.
  به صورتی که اگر مسافری بخواهد از ایستگاه گلشهر به سمت تهران برود می تواند از قطارسریع السیر استفاده کند و در مدت زمان 20 دقیقه و عبور از ایستگاه کرج و ایستگاه ارم سبز، در نهایت در ایستگاه مترو صادقیه تغییر مسیر بدهد و وارد خطوط مترو تهران شود.
  برای استفاده از ایستگاه مترو برای پیاده شدن در ایستگاه‌های بین مسیر کرج به تهران و بالعکس نیز می توان از قطار عادی استفاده کرد. برای مثال افرادی که می خواهند در ایستگاه محمدشهر از قطار خارج شوند باید از قطار عادی استفاده کنند.
  در سال ۱۳۸۰ احداث مترو شهری کرج آغاز شد و امروزه مترو کرج هزاران نفر را در روز جا‌به‌جا می کند. کرج دومین شهر ایران است که مترو برون شهری دارد. 
   

 • مراکز علمی کرج

  در مورد مراکز علمی کرج باید گفت که دانشگاه‌های کرج به‌دلیل همجواری با تهران، از کیفیت قابل‌قبولی برخوردارند و موسسات یا دانشکده‌های وابسته به دانشگاه‌های مطرح پایتخت نیز در این شهر قرار دارند مانند پردیس دانشکده کشاورزی دانشگاه تهران که در شهر کرج واقع شده است. به طور کلی شهر کرج بیش از ۱۰ دانشگاه و مرکز آموزش عالی دارد.

   

  پارک های کرج

  در مورد سرانه‌ی فضای سبز شهر کرج باید گفت که وضعیت قابل قبولی دارد. امروزه شهر کرج بیش از 243 پارک و بوستان کوچک و بزرگ دارد. معروف ترین پارک ها و بوستان های این شهر عبارت است از:

  • پارک جهان نما 
  • پارک چمران
  • باغ سیب مهرشهر
  • پارک ایران کوچک
  • پارک تنیس یا باغ فاتح
  • پارک نبوت
  • پارک ایران زمین
  • پارک خانواده
  • پارک هامون

  درمورد پارک‌های معروف کرج می توان گفت که پارک چمران دارای وسایل بازی مهیج است.،همچنین باغ گل‌ها و نمایشگاه گل و گیاه که هر ساله در فصل بهار در این پارک پذیرای گردشگران بسیاری می‌باشد و رودخانه کرج از این پارک عبور می کند. همچنین پارک خانواده با پیست دوچرخه سواری ، باغ فاتح (تنیس) با مسیری زیبا برای قدم زدن از معروف‌ترین و پربازدیدترین پارک‌های کرج هستند.

   

  خدمات درمانی در کرج

  در مورد خدمات درمانی کرج باید گفت که امکانات مناسب درمانی و خدمات قابل قبول مراکز درمانی کرج باعث شده که از سایر شهرها نیز برای درمان بیماری‌ها به این شهر بیایند. از جمله بیمارستان‌های معروف کرج میتوان از بیمارستان امام علی علیه السلام، بیمارستان شهید مدنی، بیمارستان کمالی، بیمارستان ثارالله، بیمارستان کوثر، بیمارستان شهید رجایی، بیمارستان کسری، بیمارستان قائم، بیمارستان تخت جمشید، بیمارستان نور البرز نام برد.

   

  جاذبه های گردشگری کرج

  کرج تعداد زیادی جاذبه‌ی گردشگری دارد و با توجه به پیشرفت‌های شهر در سال‌های اخیر در مورد پذیرش گردشگر، هتل‌ها و اتوبان‌ها و جاده‌های تازه احداث، مقصد مناسبی برای گردشگرانی از سراسر ایران است. 
  جاده کرج- چالوس، باغ سیب مهرشهر، کاخ مروارید، روستای تاریخی آتشگاه، باغ لاله گچسر، کارونسرای شاه عباسی، کاخ ناصرالدین شاهی شهرستانک، پل تاریخی کرج، پارک های کرج، امامزاده طاهر کرج ، مجموعه سد امیرکبیر، امکانات ورزش‌های آبی ( قایق‌سواری، اسکی روی آب، ماهیگیری)، پیست اسکی دیزین، پیست اسکی خور، روستای آتشگاه کرج، دهکده واریان، کاخ سلیمانیه و موزه جانورشناسی کرج واقع در دانشکده کشاورزی، موزه تاریخ طبیعی کرج، حمام تاریخی مصباح، دره ارنگه، روستای برغان، رودخانه کرج، غار یخ‌مراد، دره پل خواب، روستای وینه (کرج)، آبشار آدران، دهکده آبی پارس، باغات جهانشهر، کوه نور عظیمیه، دهکده توریستی تفریحی باغستان، پیست موتور کراس حصارک و... تنها بخشی از جاذبه های گردشگری شهر کرج و به طور کلی استان البرز هستند که همه ساله گردشگران زیادی را به سمت شهر زیبای کرج راهی می کنند. یکی از نشانه‌های اصلی پیشرفت کرج درسال‌های اخیر صنعت گردشگری و عبور شاه راه‌های مهم کشور از کنار شهر کرج است. اما به طور کلی می توان گفت که کرج می تواند نسبت به امروز هم پیشرفت کند. جمعیت جوان و پویای کرج و تلفیق فرهنگ‌های مختلف از مناطق مختلف کشور، می تواند بستری مناسب برای توسعه فرهنگی، اقتصادی و شهری کرج باشد و کرج را به شهر نمونه‌ی کشوری و حتی شهری تراز در سطح جهانی بدل کند.

اشتراک گذاری